Zábava s jedným bielym balónom

Zážitok vs dekorácia

V tomto článku Vám chcem ukázať, akú radosť môže deťom priniesť jeden biely balón. A aké skvelé zážitky dokážete pripraviť pre menšie aj väčšie deti v prostredí domova...

Balón vnímame väčšinou ako dekoráciu. Ja som sa rozhodla, že balóny nebudú stáť či visieť nevyužité ako dekorácia, ale že s nimi prežijeme VEĽKÉ DOBRODRUŽSTVO. Na začiatku bola inšpirácia z Pinterestu. Nechala som sa inšpirovať krásnou dekoráciou, presnejšie balónom s obrázkom Hedvigy. Pre nezasvätených: Hedviga je obľúbená biela sova Harryho Pottera, ktorá mu nosila poštu.

Krásna dekorácia na oslave.

Výzdoba na párty. Zdroj Pinterest.

Zábavné a náučné aktivity pre deti.

S príbehom, zážitkami a rozvojom detí.

Zábava a vzdelávanie pre deti

Keď som pozerala na balón s obrázkom Hedvigy, napadlo ma tisíc možností ako ho využiť na program pre deti.

Pri tvorbe programu som vyžila všetko, čo mám odskúšané a baví deti vo veku od 5 do 10 rokov. Rozvoj hrubej a jemnej motoriky, oromotoriky, kreativity, spolupráce, myslenia, sústredenia, pozornosti... V preklade sám vyrobiť, získať, rozlúštiť, nájsť, nakresliť či vytvoriť, byť úspešný a získať pozitívnu spätnú väzbu za zvládnutie úloh, aktivít, vecí. A to všetko pod hlavičkou krásneho príbehu. A tak vznikol príbeh so súborom vzdelávaco-zábavných aktivít pre deti.

Ako na to?

Vytvorte príbeh a inšpirujte sa otestovanými aktivitami.

Príklad príbehu: Deti sú žiaci čarodejníckej školy a každý si musí vyliahnuť vlastnú sovu. Sova sa musí naučiť lietať a prinášať správy. Spoločne majú nájsť tajné šifrované správy, získať ich a priniesť na bezpečné miesto, kde ich rozlúštia...

Pripravte si pomôcky!

Vyliahnite si Hedvigu!

Lietajte a doručujte!

Vylúštite tajné správy!

Pripravte si pomôcky!

Hedviga je sova Harryho Pottera. Pekné príbehy a zvieratá máme radi všetci. Veľkí aj malí. Preto som zvolila túto aktivitu, ktorá zabaví celú rodinu. A deti sa pri nej veľa naučia. Budete potrebovať:

  1. biele balóny, permanentné popisovače a šnúrky,

  2. tajné správy a dešifrovací kľúč/ dekódovaciu tabuľku,

  3. vzorový balón s obrázkom Hedvigy.

Vyliahnite si Hedvigu!

  1. Nechajte dieťa nafúkať balón samostatne. Pri menšom dieťati pomôžte s fúkaním, alebo navrhnite použitie pumpy na fúkanie balónov.

  2. Zaviažte balón a uviažte na balón šnúrku.

  3. Na balón nakreslite sovu.

Nafúkajte.

Urobte na balóne uzol a priviažte šnúrku.

Ukážte vzor sovy.

Nechajte deti tvoriť.

Porozprávajte príbeh

Porozprávajte deťom príbeh. O tom, ako musia svoju sovu naučiť lietať, nájsť a získať tajné správy, doručiť ich ich domov a rozlúštiť. Ukážte deťom ako musia premiestniť svoj balón na určité miesto. My sme zvolili fúkanie a odrážanie rukami, či hlavičkovaním. Získanie správy bolo podmienené zodpovedaním otázky s tematikou Harryho Pottera. Doručovanie správy predpokladalo šikovné prsty a naviazať správu na sovu a vzduchom ju premiesniť na vyhradené bezpečné miesto.

Lietajte!

Fúkajte a koordinute pohyby!

Získajte správy!

Môžete použiť písmo či obrázky.

Prezrite si správy.

Pripravte si pomôcky na lúštenie.

Lúštenie záhadných správ

Náročnosť kódovania, dĺžku textu, formu zvoľte podľa veku, skúseností a znalostí detí. Môžete použiť symboly, čísla či obrázky. Ak je lúštenie pre deti náročné, pracujte spolu s nimi. Text musí dávať zmysel, dotvárať príbeh alebo byť jeho vyvrcholením. My sme napríklad rozlúštili, ktoré predmety musíme nájsť a zničiť.

TIPY a triky k príprave záhadných správ a ich lúšteniu:

Číselný kód a lepiace pásky.

Tancujúci panáčikovia a práca vo dvojiciach.

Špeciálne znaky, dekryptovacie tabuľky.

Dôležitá je primeraná náročnosť a zmyslupnosť textov.

Spoločné rozuzlenie

Záver našej aktivity ponúkal pokračovanie v príbehu. Dešifrované správy deti spojili na tabuli a zistili, ktoré predmety musia hľadať a ako ich musia zničiť.